Vishay/Dale TNPW1206953RBEEA
TNPW1206953RBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206953RBEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206953RBEEA.pdf
Availability of TNPW1206953RBEEA
QUANTITY
TNPW1206953RBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206953RBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206953RBEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206953RBEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206953RBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206953RBEEA Details Description
Related parts for TNPW1206953RBEEA
IC CTRLR USB FLASH/IRDA 128-TQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
AMP EXTRNL-INPT PNP-OUTPT W/CONN datasheet.pdf
CONN MALE M8 3POS R/A 3M CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH 50-200KSPS 16TSS datasheet.pdf
IC DCDC CONV BUCK SYNC 6SON datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 59MA 48 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf