Vishay/Dale TNPW121011K8BEEN
TNPW121011K8BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW121011K8BEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW121011K8BEEN.pdf
Availability of TNPW121011K8BEEN
QUANTITY
TNPW121011K8BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW121011K8BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW121011K8BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW121011K8BEEN
Related LinksTNPW1210, TNPW121011K8BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW121011K8BEEN Details Description
Related parts for TNPW121011K8BEEN
IC 14BIT ASYNC BIN COUNTR 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 1620V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 22 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RSV 1.6 B4 GR datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
ROTARY SWITCH 2 POLE 6POS ADJ datasheet.pdf
IC SLIC 1CH 63DB LGBAL 32QFN datasheet.pdf
IMP,O,R5PR8C,UNG0.46SN,ASSY datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf