Vishay/Dale TNPW1210196RBEEN
TNPW1210196RBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210196RBEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210196RBEEN.pdf
Availability of TNPW1210196RBEEN
QUANTITY
TNPW1210196RBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210196RBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW1210196RBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210196RBEEN
Related LinksTNPW1210, TNPW1210196RBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210196RBEEN Details Description
Related parts for TNPW1210196RBEEN
RES MO 1/2W 100 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OP/OFF/CLOSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf