Vishay/Dale TNPW12101K18BEEA
TNPW12101K18BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12101K18BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW12101K18BEEA.pdf
Availability of TNPW12101K18BEEA
QUANTITY
TNPW12101K18BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12101K18BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW12101K18BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12101K18BEEA
Related LinksTNPW1210, TNPW12101K18BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12101K18BEEA Details Description
Related parts for TNPW12101K18BEEA
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC-DC 50W 48VIN 12VOUT SGL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 1MM 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ORANGE CONCAVE datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 650MA 4.25 OHM datasheet.pdf