Vishay/Dale TNPW12101K82BEEN
TNPW12101K82BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12101K82BEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW12101K82BEEN.pdf
Availability of TNPW12101K82BEEN
QUANTITY
TNPW12101K82BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12101K82BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW12101K82BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12101K82BEEN
Related LinksTNPW1210, TNPW12101K82BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12101K82BEEN Details Description
Related parts for TNPW12101K82BEEN
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
FASTENER SNAP-CLIP datasheet.pdf
MICRO 100C S 8" WHT FLOAT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf