Vishay/Dale TNPW12103K83BEEA
TNPW12103K83BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12103K83BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW12103K83BEEA.pdf
Availability of TNPW12103K83BEEA
QUANTITY
TNPW12103K83BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12103K83BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW12103K83BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12103K83BEEA
Related LinksTNPW1210, TNPW12103K83BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12103K83BEEA Details Description
Related parts for TNPW12103K83BEEA
XFRMR TOROIDAL 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.7VC AXIAL datasheet.pdf
GAUGE RING ACS 500V 35A DIII BLK datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE ROTARY datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG RED 1000' datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 800V 10A BU datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 601W datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf