Vishay/Dale TNPW121041K2BEEN
TNPW121041K2BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW121041K2BEEN
Brief Description
RES SMD 41.2K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW121041K2BEEN.pdf
Availability of TNPW121041K2BEEN
QUANTITY
TNPW121041K2BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW121041K2BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW121041K2BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW121041K2BEEN
Related LinksTNPW1210, TNPW121041K2BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW121041K2BEEN Details Description
Related parts for TNPW121041K2BEEN
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC COMP TINY QUAD LOW V 14-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
MOD INLET W/MED FILTER 1A SNAP datasheet.pdf
RES 910 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 230MA 690 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TI900 POWER MOD 0.12MM W/ADH datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 10POS datasheet.pdf