Vishay/Dale TNPW1210470RBEEN
TNPW1210470RBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210470RBEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210470RBEEN.pdf
Availability of TNPW1210470RBEEN
QUANTITY
TNPW1210470RBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210470RBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW1210470RBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210470RBEEN
Related LinksTNPW1210, TNPW1210470RBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210470RBEEN Details Description
Related parts for TNPW1210470RBEEN
CONN RECEPT 2POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 14000UF 400V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 550MA 300 MOHM datasheet.pdf