Vishay/Dale TNPW1210523RBEEN
TNPW1210523RBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210523RBEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210523RBEEN.pdf
Availability of TNPW1210523RBEEN
QUANTITY
TNPW1210523RBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210523RBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW1210523RBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210523RBEEN
Related LinksTNPW1210, TNPW1210523RBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210523RBEEN Details Description
Related parts for TNPW1210523RBEEN
IC BUFFER SCHMIT TRIG SOT23-5 datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SNGL 8-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL DUAL 120X50.8MM 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
02 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
UMK 250 FUSE WITH HOLDER 2.5A F datasheet.pdf
BNCTO BNC STRT PLUG 48" datasheet.pdf