Vishay/Dale TNPW1210590RBEEN
TNPW1210590RBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210590RBEEN
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210590RBEEN.pdf
Availability of TNPW1210590RBEEN
QUANTITY
TNPW1210590RBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210590RBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW1210590RBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210590RBEEN
Related LinksTNPW1210, TNPW1210590RBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210590RBEEN Details Description
Related parts for TNPW1210590RBEEN
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 3640 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 150MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24QSOP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B PG29 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE datasheet.pdf
1.3ohm CMOS, 1.8 V to 5.5 V Single SPDT Switch/2:1 MUX in SOT-66 Package IC datasheet.pdf