Vishay/Dale TNPW2010511RBEEY
TNPW2010511RBEEY picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2010511RBEEY
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 0.4W 2010
Datasheet Download
TNPW2010511RBEEY.pdf
Availability of TNPW2010511RBEEY
QUANTITY
TNPW2010511RBEEY Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2010511RBEEY
Internal Part NumberEIS-TNPW2010511RBEEY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2010511RBEEY
Related LinksTNPW2010, TNPW2010511RBEEY Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2010511RBEEY Details Description
Related parts for TNPW2010511RBEEY
CONN RCPT 8POS VERT PCB datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TW8810-LD2-GR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
M20 TO NPT ADAPTER datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 565MA 1.05 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf