Vishay/Dale TNPW2010536KBETF
TNPW2010536KBETF picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2010536KBETF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 536K OHM 0.1% 0.4W 2010
Datasheet Download
TNPW2010536KBETF.pdf
Availability of TNPW2010536KBETF
QUANTITY
TNPW2010536KBETF Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2010536KBETF
Internal Part NumberEIS-TNPW2010536KBETF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2010536KBETF
Related LinksTNPW2010, TNPW2010536KBETF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2010536KBETF Details Description
Related parts for TNPW2010536KBETF
OSC XO 24.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC COUNTER 4BIT BINARY 16SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 72VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
OSC XO 622.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
0.050" VCC SMT W/DMND HL datasheet.pdf