Vishay/Dale TNPW201053K6BEEF
TNPW201053K6BEEF picture photo
Mfg. Part Number
TNPW201053K6BEEF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 0.4W 2010
Datasheet Download
TNPW201053K6BEEF.pdf
Availability of TNPW201053K6BEEF
QUANTITY
TNPW201053K6BEEF Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW201053K6BEEF
Internal Part NumberEIS-TNPW201053K6BEEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW201053K6BEEF
Related LinksTNPW2010, TNPW201053K6BEEF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW201053K6BEEF Details Description
Related parts for TNPW201053K6BEEF
RES 750 OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
SHELF FIXED 31X17.8X1.74" BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
BASE UNIT BRACKET 4961 SERIES datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC CAPSENSE 8K FLASH 16 QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SLMT,STR,SU datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
ZFV 10 CAM BRKT W/SCRW datasheet.pdf
500-2A2F-MINI-SAS HD CABLES datasheet.pdf
CAP 10F -20%, +50% 2.5V T/H datasheet.pdf