Vishay/Dale TNPW201056R2BETF
TNPW201056R2BETF picture photo
Mfg. Part Number
TNPW201056R2BETF
Brief Description
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 0.4W 2010
Datasheet Download
TNPW201056R2BETF.pdf
Availability of TNPW201056R2BETF
QUANTITY
TNPW201056R2BETF Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW201056R2BETF
Internal Part NumberEIS-TNPW201056R2BETF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW201056R2BETF
Related LinksTNPW2010, TNPW201056R2BETF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW201056R2BETF Details Description
Related parts for TNPW201056R2BETF
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 150V 0606 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IMPACT BP 6X14 OPEN SN datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 600V TO-220AC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
15+15 DIL SMT SOCKET 6MM HIGH datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf