Vishay/Dale TNPW2512162KBEEG
TNPW2512162KBEEG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512162KBEEG
Brief Description
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512162KBEEG.pdf
Availability of TNPW2512162KBEEG
QUANTITY
TNPW2512162KBEEG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512162KBEEG
Internal Part NumberEIS-TNPW2512162KBEEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512162KBEEG
Related LinksTNPW2512, TNPW2512162KBEEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512162KBEEG Details Description
Related parts for TNPW2512162KBEEG
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 71MA 40 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NO 1A 10W SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CABLE HOUSING 10POS datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
HS HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG SHLD datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf