Vishay/Dale TNPW2512243KBETG
TNPW2512243KBETG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512243KBETG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512243KBETG.pdf
Availability of TNPW2512243KBETG
QUANTITY
TNPW2512243KBETG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512243KBETG
Internal Part NumberEIS-TNPW2512243KBETG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512243KBETG
Related LinksTNPW2512, TNPW2512243KBETG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512243KBETG Details Description
Related parts for TNPW2512243KBETG
RES SMD 23.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ADAPTER USB - IEEE PARALLEL 6' datasheet.pdf
IC M-LVDS LINE DVR/RCVR 14-SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR PROBE 1KOHM 20% RAD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 208PQFP datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DSUB 5W5 PIN SLDR CUP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf