Vishay/Dale TNPW2512487RBETG
TNPW2512487RBETG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512487RBETG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512487RBETG.pdf
Availability of TNPW2512487RBETG
QUANTITY
TNPW2512487RBETG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512487RBETG
Internal Part NumberEIS-TNPW2512487RBETG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512487RBETG
Related LinksTNPW2512, TNPW2512487RBETG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512487RBETG Details Description
Related parts for TNPW2512487RBETG
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT LC2MOS T/H HS 20-DIP datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 24POS .156 GRN datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1448 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 6COND 10' PRE-CUT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16+2POS+1GND SCREW datasheet.pdf