Vishay/Dale TNPW2512505RBEEY
TNPW2512505RBEEY picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512505RBEEY
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 505 OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512505RBEEY.pdf
Availability of TNPW2512505RBEEY
QUANTITY
TNPW2512505RBEEY Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512505RBEEY
Internal Part NumberEIS-TNPW2512505RBEEY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)505
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512505RBEEY
Related LinksTNPW2512, TNPW2512505RBEEY Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512505RBEEY Details Description
Related parts for TNPW2512505RBEEY
IC CMOS D/A CONV 12BIT 18-DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
AM60009-C117 RET. RING datasheet.pdf
RES 169 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf