Vishay/Dale TNPW2512511RBEEG
TNPW2512511RBEEG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512511RBEEG
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512511RBEEG.pdf
Availability of TNPW2512511RBEEG
QUANTITY
TNPW2512511RBEEG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512511RBEEG
Internal Part NumberEIS-TNPW2512511RBEEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512511RBEEG
Related LinksTNPW2512, TNPW2512511RBEEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512511RBEEG Details Description
Related parts for TNPW2512511RBEEG
FIXED IND 560NH 170MA 1.5 OHM datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 72A D2PAK datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 5POS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MODULAR CABLE COILED 7' REV datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf