Vishay/Dale TNPW2512511RBEEY
TNPW2512511RBEEY picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512511RBEEY
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512511RBEEY.pdf
Availability of TNPW2512511RBEEY
QUANTITY
TNPW2512511RBEEY Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512511RBEEY
Internal Part NumberEIS-TNPW2512511RBEEY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512511RBEEY
Related LinksTNPW2512, TNPW2512511RBEEY Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512511RBEEY Details Description
Related parts for TNPW2512511RBEEY
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W 24HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf