Vishay/Dale TNPW251251R0BEEY
TNPW251251R0BEEY picture photo
Mfg. Part Number
TNPW251251R0BEEY
Brief Description
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW251251R0BEEY.pdf
Availability of TNPW251251R0BEEY
QUANTITY
TNPW251251R0BEEY Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW251251R0BEEY
Internal Part NumberEIS-TNPW251251R0BEEY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW251251R0BEEY
Related LinksTNPW2512, TNPW251251R0BEEY Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW251251R0BEEY Details Description
Related parts for TNPW251251R0BEEY
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 220MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 120PO datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf