Vishay/Dale TNPW251255R6DHEG
TNPW251255R6DHEG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW251255R6DHEG
Brief Description
RES SMD 55.6 OHM 0.5% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW251255R6DHEG.pdf
Availability of TNPW251255R6DHEG
QUANTITY
TNPW251255R6DHEG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW251255R6DHEG
Internal Part NumberEIS-TNPW251255R6DHEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)55.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW251255R6DHEG
Related LinksTNPW2512, TNPW251255R6DHEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW251255R6DHEG Details Description
Related parts for TNPW251255R6DHEG
CONN RECEPT 4 POS METRIMATE datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 320MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf