Vishay/Dale TNPW251255R6DHEG
TNPW251255R6DHEG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW251255R6DHEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 55.6 OHM 0.5% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW251255R6DHEG.pdf
Availability of TNPW251255R6DHEG
QUANTITY
TNPW251255R6DHEG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW251255R6DHEG
Internal Part NumberEIS-TNPW251255R6DHEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)55.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)