Vishay/Dale TNPW251256K0BEEG
TNPW251256K0BEEG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW251256K0BEEG
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW251256K0BEEG.pdf
Availability of TNPW251256K0BEEG
QUANTITY
TNPW251256K0BEEG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW251256K0BEEG
Internal Part NumberEIS-TNPW251256K0BEEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)