Vishay/Dale TNPW2512576RBETG
TNPW2512576RBETG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512576RBETG
Brief Description
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512576RBETG.pdf
Availability of TNPW2512576RBETG
QUANTITY
TNPW2512576RBETG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512576RBETG
Internal Part NumberEIS-TNPW2512576RBETG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512576RBETG
Related LinksTNPW2512, TNPW2512576RBETG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512576RBETG Details Description
Related parts for TNPW2512576RBETG
JUMPER-H1501TR/A3049S/X 3" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 6SON datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PLSTC PNDNT 10BTN MAINT SW ESIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 2500W datasheet.pdf