Vishay/Dale TNPW251259K0BEEY
TNPW251259K0BEEY picture photo
Mfg. Part Number
TNPW251259K0BEEY
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW251259K0BEEY.pdf
Availability of TNPW251259K0BEEY
QUANTITY
TNPW251259K0BEEY Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW251259K0BEEY
Internal Part NumberEIS-TNPW251259K0BEEY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW251259K0BEEY
Related LinksTNPW2512, TNPW251259K0BEEY Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW251259K0BEEY Details Description
Related parts for TNPW251259K0BEEY
RES SMD 29.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGE 28QFN datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
FILTER DC PV INVERT 2300A datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf