Bivar, Inc. TO-206-100
TO-206-100 picture photo
Mfg. Part Number
TO-206-100
Manufacturer
Product Category
Component Insulators, Mounts, Spacers
Brief Description
SPACER RECT GEN PURP 0.100"
Datasheet Download
TO-206-100.pdf
Availability of TO-206-100
QUANTITY
TO-206-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TO-206-100
Internal Part NumberEIS-TO-206-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyComponent Insulators, Mounts, Spacers
SeriesDISS-O-PADs®
TypeSpacer
ShapeRectangular
UsageGeneral Purpose - Axial, Radial
Material-
ColorNatural
FeaturesWash Away
Length0.490" (12.45mm)
Width0.195" (4.95mm)
Height0.100" (2.54mm)
Diameter - Outside-
Diameter - Inside-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TO-206-100
Related LinksTO-20, TO-206-100 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
TO-206-100 Details Description
Related parts for TO-206-100
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
PLUG HOLE NYLON 1.500" DIA datasheet.pdf
SNAP RIVET H-TYPE BLK.157-.197" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SFLAT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CAP CER 51PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 65 I/O 180QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR 600MA 250VAC 65VDC datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
10A 5.5V LOAD SWITCH datasheet.pdf