Bivar, Inc. TO-65-050H
TO-65-050H picture photo
Mfg. Part Number
TO-65-050H
Manufacturer
Product Category
Component Insulators, Mounts, Spacers
Brief Description
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.050"
Datasheet Download
TO-65-050H.pdf
Availability of TO-65-050H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TO-65-050H Order Process
Ship out your order
Specifications of TO-65-050H
Internal Part NumberEIS-TO-65-050H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyComponent Insulators, Mounts, Spacers
SeriesDISS-O-PADs®
TypeSpacer
ShapeTubular
UsageGeneral Purpose - Axial, Radial
Material-
ColorNatural
FeaturesWash Away
Length0.050" (1.27mm)
Width-
Height0.050" (1.27mm)
Diameter - Outside0.140" (3.56mm)
Diameter - Inside0.075" (1.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TO-65-050H
Related LinksTO-65, TO-65-050H Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
TO-65-050H Details Description
Related parts for TO-65-050H
CONN HOUSING SH 12POS 1MM WHITE datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 3A TO-226 datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.515" NYLON BLK datasheet.pdf
1/2" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf