Bivar, Inc. TO-68-070XH
TO-68-070XH picture photo
Mfg. Part Number
TO-68-070XH
Manufacturer
Product Category
Component Insulators, Mounts, Spacers
Brief Description
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070"
Datasheet Download
TO-68-070XH.pdf
Availability of TO-68-070XH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TO-68-070XH Order Process
Ship out your order
Specifications of TO-68-070XH
Internal Part NumberEIS-TO-68-070XH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyComponent Insulators, Mounts, Spacers
SeriesDISS-O-PADs®
TypeSpacer
ShapeTubular
UsageGeneral Purpose - Axial, Radial
Material-
ColorNatural
FeaturesWash Away
Length0.070" (1.78mm)
Width-
Height0.070" (1.78mm)
Diameter - Outside0.110" (2.79mm)
Diameter - Inside0.045" (1.14mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TO-68-070XH
Related LinksTO-68, TO-68-070XH Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
TO-68-070XH Details Description
Related parts for TO-68-070XH
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 72POS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 8.76MM datasheet.pdf