Bivar, Inc. TO-68-070XH
TO-68-070XH picture photo
Mfg. Part Number
TO-68-070XH
Manufacturer
Product Category
Component Insulators, Mounts, Spacers
Brief Description
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070"
Datasheet Download
TO-68-070XH.pdf
Availability of TO-68-070XH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TO-68-070XH Order Process
Ship out your order
Specifications of TO-68-070XH
Internal Part NumberEIS-TO-68-070XH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyComponent Insulators, Mounts, Spacers
SeriesDISS-O-PADs®
TypeSpacer
ShapeTubular
UsageGeneral Purpose - Axial, Radial
Material-
ColorNatural
FeaturesWash Away
Length0.070" (1.78mm)
Width-
Height0.070" (1.78mm)
Diameter - Outside0.110" (2.79mm)
Diameter - Inside0.045" (1.14mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TO-68-070XH
Related LinksTO-68, TO-68-070XH Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
TO-68-070XH Details Description
Related parts for TO-68-070XH
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 8POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 55NS 68PGA datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf