C&K Components TP12SH8V3BE
TP12SH8V3BE picture photo
Mfg. Part Number
TP12SH8V3BE
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
TP12SH8V3BE.pdf
Availability of TP12SH8V3BE
QUANTITY
TP12SH8V3BE Order Process
Ship out your order
Specifications of TP12SH8V3BE
Internal Part NumberEIS-TP12SH8V3BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesTP
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life30,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP12SH8V3BE
Related LinksTP12S, TP12SH8V3BE Datasheet, C&K Components Distributor
TP12SH8V3BE Details Description
Related parts for TP12SH8V3BE
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 168 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TOOL FLAT SPANNER FOR COLLET NUT datasheet.pdf
IC SYNCHRONIZER T1/E1/OC3 48SSOP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
TIP SINGLE FLAT 1/16 datasheet.pdf
CABLE DUCT BRACKET 12MM datasheet.pdf
250 DBL LOCK CAP 4P BLACK datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 115V HIGH TEMP datasheet.pdf