C&K Components TP12SH9AVQE
TP12SH9AVQE picture photo
Mfg. Part Number
TP12SH9AVQE
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
TP12SH9AVQE.pdf
Availability of TP12SH9AVQE
QUANTITY
TP12SH9AVQE Order Process
Ship out your order
Specifications of TP12SH9AVQE
Internal Part NumberEIS-TP12SH9AVQE
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP12SH9AVQE
Related LinksTP12S, TP12SH9AVQE Datasheet, C&K Components Distributor
TP12SH9AVQE Details Description
Related parts for TP12SH9AVQE
CONN HEADER 20POS STR T/H SHORT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 4.6V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2413 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 420W datasheet.pdf
FAN 48VDC 119X25MM TACH datasheet.pdf