Intel TP80C251TQ24
TP80C251TQ24 picture photo
Mfg. Part Number
TP80C251TQ24
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ EXT 40-DIP
Datasheet Download
TP80C251TQ24.pdf
Availability of TP80C251TQ24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TP80C251TQ24 Order Process
Ship out your order
Specifications of TP80C251TQ24
Internal Part NumberEIS-TP80C251TQ24
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package9
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series80C
PackagingTube
Core ProcessorMCS 251
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP
Supplier Device Package40-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP80C251TQ24
Related LinksTP80C2, TP80C251TQ24 Datasheet, Intel Distributor
TP80C251TQ24 Details Description
Related parts for TP80C251TQ24
316*STEEL-TY* 1/2" E/H datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE10 datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 19.7"L X 16"W datasheet.pdf
CAP POLY 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf