Intel TP87C251SQ16
TP87C251SQ16 picture photo
Mfg. Part Number
TP87C251SQ16
Brief Description
IC MCU 8-BIT 16K 16MHZ OTP 40DIP
Datasheet Download
TP87C251SQ16.pdf
Availability of TP87C251SQ16
QUANTITY
TP87C251SQ16 Order Process
Ship out your order
Specifications of TP87C251SQ16
Internal Part NumberEIS-TP87C251SQ16
Standard Package9
PackagingTube
Core ProcessorMCS 251
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP87C251SQ16
Related LinksTP87C2, TP87C251SQ16 Datasheet, Intel Distributor
TP87C251SQ16 Details Description
Related parts for TP87C251SQ16
IC MPU/RESET CIRC 3.20V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.9KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL HS 8-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TRIAC 700V 12A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .050 12POS AU datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 25 V datasheet.pdf