| Internal Part Number | EIS-TPA3100D2RGZT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Reference Design Library | TPA3100D2EVM: Stereo 21.8W @ 8 O, Class D | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Linear - Amplifiers - Audio | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Class D | |
| Output Type | 2-Channel (Stereo) | |
| Max Output Power x Channels @ Load | 21.8W x 2 @ 8 Ohm | |
| Voltage - Supply | 10 V ~ 26 V | |
| Features | Differential Inputs, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |