Texas Instruments TPA6204A1DRBR
TPA6204A1DRBR picture photo
Mfg. Part Number
TPA6204A1DRBR
Brief Description
IC AMP AUDIO PWR 1.7W MONO 8SON
Datasheet Download
TPA6204A1DRBR.pdf
Availability of TPA6204A1DRBR
QUANTITY
TPA6204A1DRBR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPA6204A1DRBR
Internal Part NumberEIS-TPA6204A1DRBR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Reference Design LibraryTPA6204A1EVM: Mono 1.7 W @ 8 O, AB Amp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClass AB
Output Type1-Channel (Mono)
Max Output Power x Channels @ Load1.7W x 1 @ 8 Ohm
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
FeaturesDepop, Differential Inputs, Shutdown, Thermal Protection
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package8-SON Exposed Pad (3x3)
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPA6204A1DRBR
Related LinksTPA620, TPA6204A1DRBR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPA6204A1DRBR Details Description
Related parts for TPA6204A1DRBR
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 338MW SC59 datasheet.pdf
IC COMPLEMENT SW FET DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 62.0K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD INSERT BLANK WHT NETKEY SER datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 6.9MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOCKET,BUTTON HEAD datasheet.pdf
FUSE 12KV 20A 2.5" OIL datasheet.pdf