AVX Corporation TPCR106K010R1800
TPCR106K010R1800 picture photo
Mfg. Part Number
TPCR106K010R1800
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 0805
Datasheet Download
TPCR106K010R1800.pdf
Availability of TPCR106K010R1800
QUANTITY
TPCR106K010R1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPCR106K010R1800
Internal Part NumberEIS-TPCR106K010R1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPCR106K010R1800
Related LinksTPCR106K, TPCR106K010R1800 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPCR106K010R1800 Details Description
Related parts for TPCR106K010R1800
CAP FILM 490UF 10% 800VDC SCREW datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER ADJ 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1G OHM 30% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL PTR 2.5/4/4AN BL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 127 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf