Texas Instruments TPD1E10B06DPYT
TPD1E10B06DPYT picture photo
Mfg. Part Number
TPD1E10B06DPYT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 5.5VWM 14VC 2X2SON
Datasheet Download
TPD1E10B06DPYT.pdf
Availability of TPD1E10B06DPYT
QUANTITY
TPD1E10B06DPYT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPD1E10B06DPYT
Internal Part NumberEIS-TPD1E10B06DPYT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD Protection Basics
PCN Assembly/OriginWafer Site/Dia 04/Apr/2013
Qualification Assembly/Test Site 16/Oct/2014
Manufacturer Product PageTPD1E10B06DPYT Specifications
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse90W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XDFN
Supplier Device Package2-X1SON (1x.60)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPD1E10B06DPYT
Related LinksTPD1E10, TPD1E10B06DPYT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPD1E10B06DPYT Details Description
Related parts for TPD1E10B06DPYT
CONN HEADER 50PS STR SHORT LA datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE E VERT datasheet.pdf
FUSE 630A 1250V 3BKN/90 AR CU datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf