| Internal Part Number | EIS-TPH4R008NH,L1Q | |
| Featured Product | U-MOSⅧ-H MOSFETs | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 60A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4 mOhm @ 30A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 59nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 5300pF @ 40V | |
| Power - Max | 78W | |