Texas Instruments TPL0501-100RSER
TPL0501-100RSER picture photo
Mfg. Part Number
TPL0501-100RSER
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DGTL POT 256POS 100K 8UQFN
Datasheet Download
TPL0501-100RSER.pdf
Availability of TPL0501-100RSER
QUANTITY
TPL0501-100RSER Order Process
Ship out your order
Specifications of TPL0501-100RSER
Internal Part NumberEIS-TPL0501-100RSER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingUQFN Pkg Devices Carrier Tape 19/Dec/2013
Manufacturer Product PageTPL0501-100RSER Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingDigi-Reel®
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps256
Resistance (Ohms)120k
InterfaceSPI
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)35 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)25
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-UFQFN
Supplier Device Package8-UQFN (1.5x1.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPL0501-100RSER
Related LinksTPL0501, TPL0501-100RSER Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPL0501-100RSER Details Description
Related parts for TPL0501-100RSER
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP TRIPLE MUX 1GHZ 32-QFN datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 144-BGA datasheet.pdf
CONN HOUSING 6POS .050 RED datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V U2J 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CORD SOCKET datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf