AVX Corporation TPMD477K006R0030
TPMD477K006R0030 picture photo
Mfg. Part Number
TPMD477K006R0030
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
TPMD477K006R0030.pdf
Availability of TPMD477K006R0030
QUANTITY
TPMD477K006R0030 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPMD477K006R0030
Internal Part NumberEIS-TPMD477K006R0030
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPMD477K006R0030
Related LinksTPMD477K, TPMD477K006R0030 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPMD477K006R0030 Details Description
Related parts for TPMD477K006R0030
ROUND SPACER #2 NYLON 3/16" datasheet.pdf
LABEL WARN HIGH VOLTAGE 50/PK datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 20A CHASSIS datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP20S/AE20M/HDP20S datasheet.pdf
HEAT SINK 37.5 X 37.5 X 12.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 150W datasheet.pdf