AVX Corporation TPME107K020R0035
TPME107K020R0035 picture photo
Mfg. Part Number
TPME107K020R0035
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
TPME107K020R0035.pdf
Availability of TPME107K020R0035
QUANTITY
TPME107K020R0035 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPME107K020R0035
Internal Part NumberEIS-TPME107K020R0035
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPME107K020R0035
Related LinksTPME107K, TPME107K020R0035 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPME107K020R0035 Details Description
Related parts for TPME107K020R0035
BATTERY PACK NIMH 7.2V 700MAH datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 12POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DCODER/DMUX DUAL 1:4 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A SC70JW-8 datasheet.pdf
IMPACT RAM 3X10 OPEN 0.46PTH 4.9 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19 F SLVR datasheet.pdf