AVX Corporation TPME107K020R0035
TPME107K020R0035 picture photo
Mfg. Part Number
TPME107K020R0035
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
TPME107K020R0035.pdf
Availability of TPME107K020R0035
QUANTITY
TPME107K020R0035 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPME107K020R0035
Internal Part NumberEIS-TPME107K020R0035
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPME107K020R0035
Related LinksTPME107K, TPME107K020R0035 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPME107K020R0035 Details Description
Related parts for TPME107K020R0035
RES SMD 330K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC20H/AE20G/HPK20H datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 8A 125V QC PNL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY TAPE LF datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 8W 24V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
PHOTORELAY SPST-NO 100MA 350V datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf