AVX Corporation TPME336K035R0065
TPME336K035R0065 picture photo
Mfg. Part Number
TPME336K035R0065
Brief Description
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
TPME336K035R0065.pdf
Availability of TPME336K035R0065
QUANTITY
TPME336K035R0065 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPME336K035R0065
Internal Part NumberEIS-TPME336K035R0065
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPME336K035R0065
Related LinksTPME336K, TPME336K035R0065 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPME336K035R0065 Details Description
Related parts for TPME336K035R0065
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 24 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf