AVX Corporation TPME477M006R0018
TPME477M006R0018 picture photo
Mfg. Part Number
TPME477M006R0018
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917
Datasheet Download
TPME477M006R0018.pdf
Availability of TPME477M006R0018
QUANTITY
TPME477M006R0018 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPME477M006R0018
Internal Part NumberEIS-TPME477M006R0018
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPME477M006R0018
Related LinksTPME477M, TPME477M006R0018 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPME477M006R0018 Details Description
Related parts for TPME477M006R0018
DIODE ARRAY GP 80V 100MA UMD3 datasheet.pdf