AVX Corporation TPME477M010R0023
TPME477M010R0023 picture photo
Mfg. Part Number
TPME477M010R0023
Brief Description
CAP TANT 470UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
TPME477M010R0023.pdf
Availability of TPME477M010R0023
QUANTITY
TPME477M010R0023 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPME477M010R0023
Internal Part NumberEIS-TPME477M010R0023
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPME477M010R0023
Related LinksTPME477M, TPME477M010R0023 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPME477M010R0023 Details Description
Related parts for TPME477M010R0023
BIT HEX 3MM 1.97" datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
4 X 48 HEADER INSERTION MODULE datasheet.pdf
DUCT CABLE SLOT PVC 2M datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf