Texas Instruments TPS2000CDGN
TPS2000CDGN picture photo
Mfg. Part Number
TPS2000CDGN
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC PWR SW USB 2A 1CH 8MSOP
Datasheet Download
TPS2000CDGN.pdf
Availability of TPS2000CDGN
QUANTITY
TPS2000CDGN Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS2000CDGN
Internal Part NumberEIS-TPS2000CDGN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginCancel the Addition of Fab Source 27/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTube
Switch TypeUSB Switch
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)2A
Rds On (Typ)69 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesStatus Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-PowerPad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS2000CDGN
Related LinksTPS20, TPS2000CDGN Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS2000CDGN Details Description
Related parts for TPS2000CDGN
IC DAC 12BIT W/REF 28PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 420MA 1.48 OHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 15 SAU 14CKT datasheet.pdf
MGRID HDR DRSW SMT W/CAP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf