Texas Instruments TPS2010PWRG4
TPS2010PWRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TPS2010PWRG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC 0.4A PWR DIST SWITCH 14-TSSOP
Datasheet Download
TPS2010PWRG4.pdf
Availability of TPS2010PWRG4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TPS2010PWRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS2010PWRG4
Internal Part NumberEIS-TPS2010PWRG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)200mA
Rds On (Typ)75 mOhm
Input TypeNon-Inverting
Features-
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS2010PWRG4
Related LinksTPS201, TPS2010PWRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS2010PWRG4 Details Description
Related parts for TPS2010PWRG4
OPTOISO 1.5KV GATE DRVR 8DIPGW datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 3KW 400V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf