Texas Instruments TPS2231MRGPRG4
TPS2231MRGPRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TPS2231MRGPRG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC PWR INTERFACE SWITCH 20QFN
Datasheet Download
TPS2231MRGPRG4.pdf
Availability of TPS2231MRGPRG4
QUANTITY
TPS2231MRGPRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS2231MRGPRG4
Internal Part NumberEIS-TPS2231MRGPRG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeExpressCard™ Switch
Number of Outputs3
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output Type-
Interface-
Voltage - Load1.5V, 3.3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)1.3A
Rds On (Typ)45 mOhm
Input Type-
FeaturesPower Good, Status Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS2231MRGPRG4
Related LinksTPS2231, TPS2231MRGPRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS2231MRGPRG4 Details Description
Related parts for TPS2231MRGPRG4
SOCKET CONN 60 CONT CLOSED W/POL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 3W datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFE04T/AF04/AFE04T datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 3W 7638 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf