Texas Instruments TPS3106E16DBVT
TPS3106E16DBVT picture photo
Mfg. Part Number
TPS3106E16DBVT
Brief Description
IC VOLT SUPERVISOR 1.6V SOT23-6
Datasheet Download
TPS3106E16DBVT.pdf
Availability of TPS3106E16DBVT
QUANTITY
TPS3106E16DBVT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS3106E16DBVT
Internal Part NumberEIS-TPS3106E16DBVT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout65 ms Minimum
Voltage - Threshold1.521V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS3106E16DBVT
Related LinksTPS3106, TPS3106E16DBVT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS3106E16DBVT Details Description
Related parts for TPS3106E16DBVT
JUMPER-H9991TR/A3047N/H9991TR 2" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
LABEL TERM BLOCK .38"X30' WHITE datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 21POS .100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf